Praca z czakrami

 

Zapisz się na newsletter i otrzymuj regularnie ciekawe artykuły, nagrania, informacje o nowościach, zapowiedziach i promocjach!

Szanujemy Twoją prywatność! 
Po zapisaniu się na newsletter, sprawdź skrzynkę odbiorczą/SPAM 
w celu potwierdzenia adresu email!

Praca z czakrami

20 lipiec 2015
Autor 

Czakry to ośrodki energetyczne, które znajdują się w ludzkim ciele i umiejscowione są wzdłuż kręgosłupa. Są to miejsca, gdzie krzyżuje się wiele kanałów energetycznych, a energia życiowa kumuluje się i jest przetwarzana. W ciele człowieka wyróżniamy siedem głównych czakr.

 Pierwsza, zwana czakrą podstawy (Muladhara), znajduje się u podstawy kręgosłupa pomiędzy narządami płciowymi a odbytem. Jest ona związana z energią ziemi i odpowiada za instynkt przetrwania, bezpieczeństwo, stosunek do świata materialnego oraz cierpliwość. Jej kolor to czerwony, gruczoł dokrewny to nadnercza, części ciała związane z tą czakrą to: kość ogonowa, stopy, nogi, zęby, paznokcie, jelito grube, odbytnica.

 Czakra druga - sakralna (Svadisthana), umiejscowiona jest 3 cm poniżej pępka i odpowiada za nasze emocje, radość życia, kreatywność, zdrowie seksualne, a także silną wolę do działania. Jej kolor to pomarańczowy, gruczoł dokrewny to jajniki i jądra, części ciała to: miednica, narządy płciowe, nerki, pęcherz, biodra, kość łonowa, kość krzyżowa.

 
 

Siedziba czakry trzeciej, nazywanej słoneczną (Manipura), znajduje się powyżej pępka w splocie słonecznym i odpowiada za nasze funkcje mentalne - ambicję, dyscyplinę i samokontrolę, umiejętność stawiania granic i poczucie własnej wartości. Jej kolor to żółty, gruczoł dokrewny to trzustka, części ciała to organy jamy brzusznej, odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Czakra czwarta - serca (Anahata), ma swoje miejsce w klatce piersiowej na wysokości serca i związana jest z naszymi uczuciami – miłością, poświęceniem, zrozumieniem. Jej kolor to zielony i różowy, gruczoł to grasica, części ciała to serce, płuca, odcinek piersiowy kręgosłupa, oskrzela, piersi, ramiona, dłonie.

Piąta czakra - gardła (Visuddha), znajduje się w środku gardła i odpowiada za nasze samookreślenie, umiejętności komunikowania się i wyrażania siebie. Jej kolor to niebieski, gruczoł to tarczyca, części ciała to usta, uszy, gardło, krtań, tchawica, płuca, oskrzela, odcinek szyjny kręgosłupa.

Pomiędzy brwiami znajduje się czakra szósta (Anja) i określana jest jako trzecie oko. To nasza percepcja pozazmysłowa i intuicja odpowiadająca za zrozumienie otaczającego nas świata i spokój umysłu. Jej kolor to granatowy (indygo), gruczoł to przysadka mózgowa, części ciała to oczy, mózg.

Najwyższa – siódma czakra korony (Sahasrara), znajduje się na czubku głowy. Odpowiada za funkcje paranormalne i myślenie całościowe. Gdy jest ona otwarta dochodzi do naszej wewnętrznej transformacji, dzięki której możemy doświadczyć jedności z Najwyższym. Jej kolor to fioletowy i biały, gruczoł to szyszynka, części ciała to mózg.

Pracując z systemem czakr poprzez taniec, medytację lub masaże możemy wpływać i uzdrawiać części naszego mózgu, których funkcjonowanie często zostaje zaburzone w przypadku silnego stresu lub traumatycznych przeżyć.

Pierwsza i najstarsza część, która wytworzyła się w ewolucji człowieka to mózg gadzi, inaczej mózg ciała. Odnosi się ona do naszej najgłębszej podświadomości, a jej charakterystyczną cechą jest funkcjonowanie za pomocą odczuć w ciele. Część ta odpowiada za podstawowe funkcje naszego organizmu, związana jest z instynktem przetrwania i często bywa główną siłą napędową do działania w naszym życiu. Ta część mózgu związana jest również z naszym życiem seksualnym, które bardzo często wyrażane jest poprzez rozładowanie silnego popędu na poziomie fizycznym. Pracując z czakrą pierwszą oraz drugą automatycznie wpływamy na poprawne funkcjonowanie gadziej części mózgu.

Druga cześć to mózg ssaczy lub inaczej mózg serca. Jest to ośrodek naszych emocji i uczuć, który powiązany jest z przestrzenią naszego serca, reguluje i kontroluje poczucie radości, smutku, ekscytacji, miłości i złości. Brak równowagi na poziomie serca, które pojawia się podczas trudnych przeżyć i negatywnego stosunku do życia prędzej czy później zamanifestuje się chorobą ciała. Pracując z czakrą trzecią i czwartą poprzez medytacje oraz ćwiczenia oddechowe możemy wpływać na jakość funkcjonowania naszego mózgu serca. Kiedy czakra trzecia i czwarta pracują prawidłowo lepiej radzimy sobie ze stresem i wyzwaniami życia codziennego.

Trzecia zewnętrzna i najmłodsza warstwa to kora mózgowa, inaczej mózg umysłu. Jest to ośrodek myślenia, który funkcjonuje za pomocą myśli i steruje świadomymi ruchami. Ta część naszego mózgu pozwala nam tworzyć i się rozwijać. Czakrami, które korespondują z mózgiem umysłu są czakra piąta i szósta. Kiedy są one zablokowane możemy zauważyć brak kreatywności i pomysłu na siebie. Pracując z czakrami od pierwszej do szóstej jesteśmy w stanie wpływać na czakrę siódmą. Jest to najwyższy ośrodek naszej transformacji i rozwoju.

0 komentarzy 3039 Odsłon
Znaczniki :
Katarzyna Toffel-Kuźniar

Od ponad 16 lat towarzyszę innym, aby mogli żyć w zdrowiu, z poczuciem optymalnego spełnienia. W swojej pracy przyglądam się wrodzonym oraz nabytym wzorcom ludzkiego myślenia i zachowania. Obserwuję czynniki, które determinują nasze życie, wpływają na jego jakość, nasz stan zdrowia oraz podejmowane przez nas decyzje i dokonywane wybory, choć często nie jesteśmy świadomi ich istnienia.

W celu uzyskania najlepszych efektów używam różnych sposobów i rozmaitych narzędzi. Wykorzystuję wiedzę i nabyte umiejętności, między innymi z obszaru psychologii, pracy z ciałem i emocjami oraz pracy z traumami. W zależności od indywidualnych potrzeb moich klientów, aby pomóc w zmianie ograniczających uwarunkowań, wzorców i przekonań na poziomie umysłu i pamięci komórkowej ciała, korzystam z wiedzy z zakresu Cichych Ustawień Systemowych, psychobiologii, różnorodnych form masażu, terapii czaszkowo-krzyżowej, pracy z odciskami życia oraz pracy z seksualnością.

Ponadto jestem założycielką Wydawnictwa Świadome Życie (www.swiadomezycie.eu), które pragnie wspierać czytelników w poszerzaniu świadomości i za cel stawia sobie wydawanie książek wnoszących jak najwięcej pozytywnych zmian, inspirujących, służących radą, dających praktyczne narzędzia oraz wskazówki do odkrywania pełnego potencjału każdego z nas.

Prywatnie jestem szczęśliwą i spełnioną mamą oraz żoną.

Więcej na stronie: www.katarzynatoffel.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Top