Zapisz się na newsletter i otrzymuj regularnie ciekawe artykuły, nagrania, informacje o nowościach, zapowiedziach i promocjach, a także kupon rabatowy 15% na  wszystkie produkty w naszym sklepie!

Szanujemy Twoją prywatność! 
Po zapisaniu się na newsletter, sprawdź skrzynkę odbiorczą/SPAM 
w celu potwierdzenia adresu email!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Terapia czaszkowo-krzyżowa

06 lipiec 2015
Autor 

„Powięź, jak nieprzerwana pajęczyna, spowija całe ciało pomiędzy najgłębszym poziomem kości a warstwą leżącą zaraz pod skórą. To właśnie ona przechowuje zapisy wszystkich wzorców ruchowych oraz stanów emocjonalnych”.    - D.O. Rosemary Feitis

 Terapia czaszkowo-krzyżowa jest  metodą pracy z ciałem, bazującą na "oddechu życia", czyli nieustającym pulsowaniu płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie czaszka - opona twarda - kość krzyżowa. Polega ona na delikatnym i subtelnym dotyku, który stwarza możliwości do tego, żeby ruch ten odzyskał swoją pierwotną siłę. Poprzez złożony układ kości, powięzi i mięśni przenosi się on na wszystkie struktury ciała. Wszelkie urazy (fizyczne lub psychiczne) mogą spowodować częściowe lub całkowite zablokowanie tego ruchu, co ma niekorzystny wpływ na nasze ciało i zdrowie.

Istotą terapii jest założenie, że w każdym nawet najbardziej okaleczonym i obarczonym chorobami organizmie istnieją mechanizmy kompensacyjne (np. hologram zdrowia utrwalony w pulsacji Pierwotnego Oddechu Życia), które można zmobilizować.

 
 

Regulacja systemu czaszkowo - krzyżowego jest właśnie impulsem do wyzwolenia tych wewnętrznych sił organizmu dla utrzymania lub powrotu do równowagi.

Stąd możliwość pracy z pacjentem w każdym wieku - od okresu noworodkowego a nawet płodowego aż po wiek podeszły, gdzie kontakt z chorym bywa utrudniony z uwagi na zmiany organiczne mózgu. Terapia Czaszkowo-Krzyżowa przebiega w sposób bardzo subtelny i delikatny. Pacjent kładzie się na stole do zabiegu  i jest przykrywany ciepłym kocem, gdyż podczas pracy może dojść do niewielkiej utraty ciepła w organizmie.

Terapeuta wykonuje delikatne chwyty na głowie, kości krzyżowej i przeponach ciała w celu odblokowania, odwinięcia procesów chorobowych w ciele pacjenta. Odblokowania te prowadzą do harmonii, równowagi i prawidłowego funkcjonowania ciała.

Cały zabieg trwa od 1 do 1,5 godz. i niejednokrotnie zaskakuje pacjentów odczuciami jakie zachodzą w ciele, jednak powoduje, że po zabiegu osoby odczuwają ogromną ulgę, lekkość i poprawę stanu zdrowia.

Wskazania i przeciwwskazania do terapii czaszkowo-krzyżowej są następujące :

Wskazania:

Dolegliwości kręgosłupa i stawów obwodowych
Dolegliwości po zabiegach stomatologicznych i przy noszeniu aparatów ortodontycznych
Bóle głowy i migreny
Chroniczne zmęczenie

 •  Nerwobóle
 • Stany pourazowe (po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach)
 • Zaburzenia snu
 • Zaburzenia nastroju i przemęczenie
 • Obniżenie odporności
 • Nerwice
 • Autyzm
 • Mózgowe porażenie dziecięce
 • Nadpobudliwość u dzieci
 • Zaburzenia koncentracji i kłopoty z uczeniem się u dzieci
 • Niektóre rodzaje bezpłodności
 • Niestrawności różnego pochodzenia
 • Nietrzymanie moczu
 • Depresja poporodowa
 • Urazy okołoporodowe matki i płodu
 • Stany depresyjne po traumach fizycznych

Przeciwwskazania:

Terapia nie ma właściwie przeciwwskazań odnośnie techniki wykonywania zabiegu - ryzyko powikłań podczas wykonywania sesji terapeutycznej w zasadzie nie występuje z racji na niezwykłą delikatność manipulacji.

Jednakże istnieją przeciwwskazania odnośnie stanu pacjenta - takie jak:

 • ostre stany wymagające pilnej interwencji lekarskiej - duszności, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, przełomy hormonalne, agresywne nadciśnienie, ból brzucha z objawami otrzewnowymi, kolki nerkowe i wątrobowe, padaczka, zatrucia, zaburzenia świadomości
 • świeże urazy wymagające zaopatrzenia medycznego - złamania, zwichnięcia, skręcenia stawów, krwotoki
 • aktywne fazy schorzeń psychicznych
 • Należy pamiętać o tym, że terapia jest metodą komplementarną dla klasycznej medycyny, nie wolno wykonywać jej zamiast uznanych metod terapeutycznych w chorobach nowotworowych, zakaźnych, urazowych i innych gdzie pacjent wymaga specjalistycznej opieki medycznej.

Natomiast łącznie z nią, najlepiej w kontakcie z lekarzem sprawującym opiekę nad chorym, możliwa jest czasem spektakularna poprawa stanu zdrowia pacjenta na zasadzie mobilizacji wewnętrznych zasobów zdrowia ustroju.

A więc byłoby błędem traktować terapię czaszkowo-krzyżową jako panaceum na wszystkie dolegliwości, natomiast dobrze  jest pamiętać, że istnieje i jest bezpiecznym dopełnieniem klasycznych metod terapii.

0 komentarzy 3510 Odsłon
Katarzyna Toffel-Kuźniar

Jej zainteresowania rozwojem oraz holistycznym podejściem do natury ludzkiej dały początek drodze, która nieustannie trwa i ciągle się rozwija.

Od ponad 15 lat zajmuje się terapią ciała i emocji. W swoim podejściu wykorzystuje różne formy i techniki, w zależności od potrzeby - masaże Lomi Lomi Nui, Ma-Uri, Shiatsu, terapię czaszkowo-krzyżową, terapię polarity, pracę z odciskami życia, pracę z seksualnością oraz wiedzę z zakresu cichych ustawień rodzinnych. 

Założycielka Akademii Świadomego Życia oraz Wydawnictwa Świadome Życie. Jej celem jest poszerzanie ludzkiej świadomości, wydawanie książek wnoszących w życie jak najwięcej pozytywnych zmian, inspirujących, służących radą, dających praktyczne narzędzia oraz wskazówki do odkrywania pełnego potencjału, który tkwi w każdym z nas.

Prywatnie, szczęśliwa oraz spełniona mama i żona.

Artykuły powiązane

 • Czym jest mięśniowo-powięziowe uwalnianie energii CHI?

  Większość osób zakłada, że to mięśnie i kości utrzymują ciało w pionie. W rzeczywistości jest to zadanie powięzi. Wyobraź sobie system powięziowy w postaci linek namiotu. Centralny maszt to kości, okrycie namiotu stanowią mięśnie, a napięcie lin (system powięzi) jest tym, co nadaje namiotowi strukturę. Powięź jest trójwymiarową siecią, zbudowaną z mocnej tkanki łącznej, która przenika każdy zakątek naszego organizmu, od głowy aż po palce u stóp. Ta tkanka otacza i łączy każdy mięsień, kość, nerwy, naczynia krwionośne, organy, aż do poziomu komórkowego.

  Struktura mięśniowo-powięziowa (ang. myofascial) odnosi się do systemu powięzi i jego związku z mięśniami szkieletowymi, „myo” oznacza mięśnie, a „fascia” − tkankę łączną. Kurcze powięzi są bardzo powszechne i mogą powstawać na skutek traum, wad postawy, stanów zapalnych, zabiegów chirurgicznych i czynników mających stresogenny wpływ na ciało. Ograniczenia te mogą znacząco zmniejszać zakres ruchu, zakłócać prawidłową postawę ciała oraz powodować różnorodne dolegliwości bólowe. Te naprężenia powodują miażdżący ucisk o sile nawet do 900 kg na 2,54 cm kwadratowego.

  W zasadzie w znaczący sposób zaburzają naturalną harmonię naszego ciała! Pomyśl o systemie mięśniowo-powięziowym jak o pajęczej sieci. Jeśli jeden z fragmentów sieci zostanie przerwany lub zniszczony, sieć się nie rozpadnie. Zamiast tego odkształcenia i napięcia są przenoszone na całą strukturę sieci w celu kompensacji osłabionej części. Innymi słowy, pozostałe fragmenty sieci przejmują na siebie pracę związaną z poluzowaniem osłabionej części, co powoduje ból i napięcia.

  CZYM JEST MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE UWALNIANIE ENERGII CHI

  Większość masażystów skupia się głównie na mięśniach. Starają się rozluźnić i zrelaksować mięśnie poprzez ucisk i delikatną manipulację ich poszczególnych partii. Metoda masażu Alchemii Dotyku Mięśniowo-Powięziowego Uwalniania Chi działa w taki sam sposób, jednak posuwa się o krok dalej. Działa w oparciu o zasadę, zgodnie z którą możesz odblokować skumulowane w ciele stresy oraz napięcia poprzez uwolnienie i otwarcie kanałów energetycznych, co przywraca równowagę między ciałem a umysłem! Podobnie jak sieć rzeczna odżywia krajobraz, tak otwarte kanały, przez które przepływa chi, odżywią i pobudzą całe twoje jestestwo! Mięśniowo−Powięziowe Uwalnianie Chi to manualna technika, która umożliwia rozciągnięcie przykurczonej tkanki powięzi. Utrzymujemy nacisk na ograniczoną barierę tkankową: po 90−120 sekundach nastąpi histologiczna zmiana długości tkanki, dzięki czemu da się odczuć pierwszą ulgę. Terapeuta powtarza uwalnianie powięziowe na kolejnej barierze tkankowej i utrzymuje nacisk.

  Po kilkukrotnym powtórzeniu tej procedury, tkanka staje się bardziej miękka i sprężysta. Przywrócenie długości tkanki i uzdrowienie struktury mięśniowo-powięziowej odciąża struktury wrażliwe na ból, takie jak nerwy i naczynia krwionośne. Poza tym przywrócenie prawidłowego ułożenia stawów i ich pełnej ruchomości w naturalny sposób reaktywuje energię chi i przywraca równowagę. Osoby które doświadczyły tej formy masażu, zgłaszają, że przynosi ona dalekosiężne korzyści! Energia chi przepływa przez nasze ciało. Czym jest chi? Chi to siła życiowa, która przesądza o poziomie twojej witalności. Chi przemieszcza się i krąży wewnątrz kanałów w naszych ciałach w podobny sposób, jak woda płynie w korycie rzeki. Kiedy chi jest słaba, ulega stagnacji, zamiast płynąć z pełną siłą. Ze względu na różne życiowe okoliczności, a także z wiekiem możesz poczuć się tak, jakbyś nie miał już tyle energii co dawniej. Kiedy woda napotyka mały kamień, opływa go, kiedy spotyka na swojej drodze ogromną skałę, niemal się zatrzymuje.

  W codziennym życiu spotykamy się z napięciem spowodowanym wieloma czynnikami. Jest ono wypełnione stresem, a to sprawia, że nasze wewnętrzne rzeki zapełniają się ogromnymi skałami. Najważniejsze jest pozbycie się tych skał i aktywowanie chi, swojej siły życiowej w celu poprawy zdrowia, redukcji stresu i odwrócenia efektów chorób i procesu starzenia. Nieprzerwany i stabilny przepływ energii chi w ciele jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia! Technika masażu Rebalancing® powstała w późnych latach 70. w Ośrodku Osho w Punie w Indiach. Wielu masażystów, specjalizujących się w różnych technikach (rolfingu, neo-reichowskiej pracy z ciałem, trageringu, technice Aleksandra, metodzie Feldenkraisa itp.) było gotowych na to, aby połączyć swoje siły i opracować zupełnie nowe, holistyczne podejście do pracy z ciałem. Pod przewodnictwem Osho i dzięki jego osobistym wskazówkom narodził się Rebalancing®. To było spotkanie zachodniego naukowego podejścia ze wschodnią praktyką medytacyjną. Nowe w tej koncepcji było to, że zarówno terapeuta, jaki i klient mogą czerpać korzyści z sesji, gdy świadomość, medytacja i uważność na ciało stanowią nierozerwalną całość. Dlatego te dwa aspekty, technika oraz medytacja, są równie ważne w Rebalancingu®.

 • Alchemia Dotyku

  Alchemia Dotyku jest techniką pracy z ciałem opracowaną przez Tapesha Paradiso. Została pomyślana w taki sposób, aby wznieść masaż i pracę z ciałem na nowy poziom poprzez wykorzystanie różnorodnych technik ze Wschodu oraz z Zachodu i połączenie ich w jedną zharmonizowaną metodę. Ma ona swoje korzenie w masażu mięśniowo-powięziowym „Osho Rebalancing”.

 • Jak wykorzystać ruch do rozwoju osobistego?

  Ruch. Bez niego nie istniejemy. Wszystko wokół nas i wewnątrz nas wiruje i drży w nieustannym tańcu. Nawet bezruch jest częścią ruchu, jak cisza i pauzy są nieodłączną częścią muzyki. Często brak wyraźnego ruchu, gdy mu się bliżej przyjrzymy, ukazuje bardzo subtelne odcienie rytmu i wibracji. Staje się chwilą, w której można osiągnąć stany bliskie głębokiej medytacji, ale nigdy martwoty. Fizyka kwantowa udowadnia, że na poziomie subatomowym nie ma nawet nanosekundy bezruchu. Cała materia wszechświata tańczy. Być może na podstawowym poziomie całą rzeczywistość organizują superstruny nieustannie drgające w dziesięciowymiarowej przestrzeni (z której możemy dostrzec tylko cztery opisywane jako czasoprzestrzeń), jak sugeruje fizyk Michio Kaku.

 • Masaż Lomi Lomi

  Masaż LOMI LOMI NUI wywodzi się z tradycji hawajskiej. Jest całościowym masażem w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Jego celem jest nie tylko rozluźnienie naprężonych mięśni , lecz praca nad całym człowiekiem poprzez usuwanie napięć lub blokad w jego wnętrzu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Top