Terapia czaszkowo-krzyżowa

 

Zapisz się na newsletter i otrzymuj regularnie ciekawe artykuły, nagrania, informacje o nowościach, zapowiedziach i promocjach!

Szanujemy Twoją prywatność! 
Po zapisaniu się na newsletter, sprawdź skrzynkę odbiorczą/SPAM 
w celu potwierdzenia adresu email!

Terapia czaszkowo-krzyżowa

06 lipiec 2015
Autor 

„Powięź, jak nieprzerwana pajęczyna, spowija całe ciało pomiędzy najgłębszym poziomem kości a warstwą leżącą zaraz pod skórą. To właśnie ona przechowuje zapisy wszystkich wzorców ruchowych oraz stanów emocjonalnych”.    - D.O. Rosemary Feitis

 Terapia czaszkowo-krzyżowa jest  metodą pracy z ciałem, bazującą na "oddechu życia", czyli nieustającym pulsowaniu płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie czaszka - opona twarda - kość krzyżowa. Polega ona na delikatnym i subtelnym dotyku, który stwarza możliwości do tego, żeby ruch ten odzyskał swoją pierwotną siłę. Poprzez złożony układ kości, powięzi i mięśni przenosi się on na wszystkie struktury ciała. Wszelkie urazy (fizyczne lub psychiczne) mogą spowodować częściowe lub całkowite zablokowanie tego ruchu, co ma niekorzystny wpływ na nasze ciało i zdrowie.

Istotą terapii jest założenie, że w każdym nawet najbardziej okaleczonym i obarczonym chorobami organizmie istnieją mechanizmy kompensacyjne (np. hologram zdrowia utrwalony w pulsacji Pierwotnego Oddechu Życia), które można zmobilizować.

 
 

Regulacja systemu czaszkowo - krzyżowego jest właśnie impulsem do wyzwolenia tych wewnętrznych sił organizmu dla utrzymania lub powrotu do równowagi.

Stąd możliwość pracy z pacjentem w każdym wieku - od okresu noworodkowego a nawet płodowego aż po wiek podeszły, gdzie kontakt z chorym bywa utrudniony z uwagi na zmiany organiczne mózgu. Terapia Czaszkowo-Krzyżowa przebiega w sposób bardzo subtelny i delikatny. Pacjent kładzie się na stole do zabiegu  i jest przykrywany ciepłym kocem, gdyż podczas pracy może dojść do niewielkiej utraty ciepła w organizmie.

Terapeuta wykonuje delikatne chwyty na głowie, kości krzyżowej i przeponach ciała w celu odblokowania, odwinięcia procesów chorobowych w ciele pacjenta. Odblokowania te prowadzą do harmonii, równowagi i prawidłowego funkcjonowania ciała.

Cały zabieg trwa od 1 do 1,5 godz. i niejednokrotnie zaskakuje pacjentów odczuciami jakie zachodzą w ciele, jednak powoduje, że po zabiegu osoby odczuwają ogromną ulgę, lekkość i poprawę stanu zdrowia.

Wskazania i przeciwwskazania do terapii czaszkowo-krzyżowej są następujące :

Wskazania:

Dolegliwości kręgosłupa i stawów obwodowych
Dolegliwości po zabiegach stomatologicznych i przy noszeniu aparatów ortodontycznych
Bóle głowy i migreny
Chroniczne zmęczenie

 •  Nerwobóle
 • Stany pourazowe (po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach)
 • Zaburzenia snu
 • Zaburzenia nastroju i przemęczenie
 • Obniżenie odporności
 • Nerwice
 • Autyzm
 • Mózgowe porażenie dziecięce
 • Nadpobudliwość u dzieci
 • Zaburzenia koncentracji i kłopoty z uczeniem się u dzieci
 • Niektóre rodzaje bezpłodności
 • Niestrawności różnego pochodzenia
 • Nietrzymanie moczu
 • Depresja poporodowa
 • Urazy okołoporodowe matki i płodu
 • Stany depresyjne po traumach fizycznych

Przeciwwskazania:

Terapia nie ma właściwie przeciwwskazań odnośnie techniki wykonywania zabiegu - ryzyko powikłań podczas wykonywania sesji terapeutycznej w zasadzie nie występuje z racji na niezwykłą delikatność manipulacji.

Jednakże istnieją przeciwwskazania odnośnie stanu pacjenta - takie jak:

 • ostre stany wymagające pilnej interwencji lekarskiej - duszności, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, przełomy hormonalne, agresywne nadciśnienie, ból brzucha z objawami otrzewnowymi, kolki nerkowe i wątrobowe, padaczka, zatrucia, zaburzenia świadomości
 • świeże urazy wymagające zaopatrzenia medycznego - złamania, zwichnięcia, skręcenia stawów, krwotoki
 • aktywne fazy schorzeń psychicznych
 • Należy pamiętać o tym, że terapia jest metodą komplementarną dla klasycznej medycyny, nie wolno wykonywać jej zamiast uznanych metod terapeutycznych w chorobach nowotworowych, zakaźnych, urazowych i innych gdzie pacjent wymaga specjalistycznej opieki medycznej.

Natomiast łącznie z nią, najlepiej w kontakcie z lekarzem sprawującym opiekę nad chorym, możliwa jest czasem spektakularna poprawa stanu zdrowia pacjenta na zasadzie mobilizacji wewnętrznych zasobów zdrowia ustroju.

A więc byłoby błędem traktować terapię czaszkowo-krzyżową jako panaceum na wszystkie dolegliwości, natomiast dobrze  jest pamiętać, że istnieje i jest bezpiecznym dopełnieniem klasycznych metod terapii.

0 komentarzy 4256 Odsłon
Katarzyna Toffel-Kuźniar

Od ponad 16 lat towarzyszę innym, aby mogli żyć w zdrowiu, z poczuciem optymalnego spełnienia. W swojej pracy przyglądam się wrodzonym oraz nabytym wzorcom ludzkiego myślenia i zachowania. Obserwuję czynniki, które determinują nasze życie, wpływają na jego jakość, nasz stan zdrowia oraz podejmowane przez nas decyzje i dokonywane wybory, choć często nie jesteśmy świadomi ich istnienia.

W celu uzyskania najlepszych efektów używam różnych sposobów i rozmaitych narzędzi. Wykorzystuję wiedzę i nabyte umiejętności, między innymi z obszaru psychologii, pracy z ciałem i emocjami oraz pracy z traumami. W zależności od indywidualnych potrzeb moich klientów, aby pomóc w zmianie ograniczających uwarunkowań, wzorców i przekonań na poziomie umysłu i pamięci komórkowej ciała, korzystam z wiedzy z zakresu Cichych Ustawień Systemowych, psychobiologii, różnorodnych form masażu, terapii czaszkowo-krzyżowej, pracy z odciskami życia oraz pracy z seksualnością.

Ponadto jestem założycielką Wydawnictwa Świadome Życie (www.swiadomezycie.eu), które pragnie wspierać czytelników w poszerzaniu świadomości i za cel stawia sobie wydawanie książek wnoszących jak najwięcej pozytywnych zmian, inspirujących, służących radą, dających praktyczne narzędzia oraz wskazówki do odkrywania pełnego potencjału każdego z nas.

Prywatnie jestem szczęśliwą i spełnioną mamą oraz żoną.

Więcej na stronie: www.katarzynatoffel.pl

Artykuły powiązane

 • Czym jest mięśniowo-powięziowe uwalnianie energii CHI?

  Większość osób zakłada, że to mięśnie i kości utrzymują ciało w pionie. W rzeczywistości jest to zadanie powięzi. Wyobraź sobie system powięziowy w postaci linek namiotu. Centralny maszt to kości, okrycie namiotu stanowią mięśnie, a napięcie lin (system powięzi) jest tym, co nadaje namiotowi strukturę.

 • Alchemia Dotyku

  Alchemia Dotyku jest techniką pracy z ciałem opracowaną przez Tapesha Paradiso. Została pomyślana w taki sposób, aby wznieść masaż i pracę z ciałem na nowy poziom poprzez wykorzystanie różnorodnych technik ze Wschodu oraz z Zachodu i połączenie ich w jedną zharmonizowaną metodę. Ma ona swoje korzenie w masażu mięśniowo-powięziowym „Osho Rebalancing”.

 • Jak wykorzystać ruch do rozwoju osobistego?

  Ruch. Bez niego nie istniejemy. Wszystko wokół nas i wewnątrz nas wiruje i drży w nieustannym tańcu. Nawet bezruch jest częścią ruchu, jak cisza i pauzy są nieodłączną częścią muzyki. Często brak wyraźnego ruchu, gdy mu się bliżej przyjrzymy, ukazuje bardzo subtelne odcienie rytmu i wibracji. Staje się chwilą, w której można osiągnąć stany bliskie głębokiej medytacji, ale nigdy martwoty. Fizyka kwantowa udowadnia, że na poziomie subatomowym nie ma nawet nanosekundy bezruchu.

 • Masaż Lomi Lomi

  Masaż LOMI LOMI NUI wywodzi się z tradycji hawajskiej. Jest całościowym masażem w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Jego celem jest nie tylko rozluźnienie naprężonych mięśni , lecz praca nad całym człowiekiem poprzez usuwanie napięć lub blokad w jego wnętrzu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Top