Tantra - niezwykły taniec miłości i świadomości

 

Zapisz się na newsletter i otrzymuj regularnie ciekawe artykuły, nagrania, informacje o nowościach, zapowiedziach i promocjach!

Szanujemy Twoją prywatność! 
Po zapisaniu się na newsletter, sprawdź skrzynkę odbiorczą/SPAM 
w celu potwierdzenia adresu email!

Tantra - niezwykły taniec miłości i świadomości

13 wrzesień 2015
Autor 

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy jest tantra, musimy otworzyć się na doświadczanie. I zaakceptować wszystko, co się pojawia. „Aby poznać czystość Światła, musisz zaprzyjaźnić się z Ciemnością”…

 Tantra to system filozoficzny, który swoimi korzeniami sięga kilka tysięcy lat wstecz. Jego najstarsze źródła wywodzą się z hinduizmu, a w późniejszym okresie zostały wzbogacone o tradycję tybetańską (buddyjską). Istnieje wiele szkół i linii tantrycznego przekazu. Na Zachodzie ci, którzy podążają ścieżką tantryczną, adaptują ją do współczesnych realiów i korzystają z  jej bogactwa i starożytnej mądrość, aby wzrastać.

Można powiedzieć, że tantra jest wyrafinowaną ścieżką duchowego przebudzenia poprzez akceptację wszystkich aspektów istnienia. Tak naprawdę nie sposób opowiedzieć i wyjaśnić, czym jest tantra, gdyż jej istota zawiera się w doświadczeniu. Dzięki niemu wychodzimy z przestrzeni iluzji oraz wyobrażeń i wkraczamy w żywą przestrzeń prawdy.

 
 

Kwiat lotosu

Wszystkie obszary naszego życia są godne uznania, celebracji i miłości. Cielesność i zmysłowość nie są oddzielone od duchowości ani gorsze od niej. Energia seksualna jest postrzegana jako potężna siła życiowa. Kiedy tłumimy naszą seksualność, odcinamy się od swoich korzeni oraz źródła życia i nie jesteśmy w stanie osiągać wyższych stanów duchowych. Jest takie piękne porównanie tantrycznej podróży do lotosu. Ma on korzenie zanurzone głęboko w błocie na dnie jeziora i stamtąd wyrasta w górę. Na powierzchni wody widzimy jego niezwykły kwiat, jednak gdyby nie błoto i muł, na którym wyrasta, nie byłoby lotosu. Podobnie jest z naszą energią seksualną, żyznym mułem naszego istnienia. Aby kwiat świadomości mógł rozkwitać, musimy uznać i pielęgnować swoją seksualność.

Ciało, dzięki któremu doświadczamy wszelkich zmysłowych doświadczeń i przyjemności życia, jest świątynią boskości. Kiedy w taki sposób je postrzegamy, zaczynamy o nie dbać i z miłością pielęgnować. Dostarczamy mu odpowiedniego pożywienia, ale również troszczymy się o to, aby było dotykane i masowane. Wsłuchujemy się w sygnały z niego płynące i uczymy się, jak otwierać je na przyjemność. Tego również uczy tantra. Spora część ćwiczeń i praktyk tantrycznych, zarówno w pojedynkę, jak i w parze, wiąże się poznawaniem własnego ciała i honorowaniem jego wyjątkowości. Ciało jest naszym domem, do którego możemy powrócić z ekstatycznych podróży w inną przestrzeń. Świadomość, że ciało zasługuje na szacunek pomaga również rozkwitać przyjemności seksualnej.

Tantra PrzekazSzeptem okladka www cienŚwiadoma ścieżka zjednoczenia

Tantra jest ścieżką, która wspiera wewnętrzne zjednoczenie na wszystkich poziomach. Śiwa i Szakti uosabiają dwa pierwiastki: męski i żeński. Istotą tantry w sferze seksualnej jest wzajemne dopełnianie się kobiety i męż­czyzny, co umożliwia im dostęp do wyższej świadomości. Jednak należy pamiętać, że taniec męskości i kobiecości odbywa się również w każdym z nas. Dopiero wtedy, kiedy rozpoznamy i zaakceptujemy oba te aspekty w sobie, jesteśmy w stanie otworzyć się na zewnętrzną kobietę lub zewnętrznego mężczyznę. W tantrze mamy do czynienia z ciągłym tańcem przeciwieństw, które przeplatają się ze sobą i łączą w miłosnym akcie zjednoczenia. Jeden aspekt nie może istnieć bez drugiego – dopiero razem tworzą pełnię. Bowiem jedynie obejmując wszystkie doznania, emocje i uczucia, możemy przeżyć coś niezwykłego. Człowiek, który odcina się od trudnej, ciemnej strony istnienia, nie będzie w stanie dotknąć również tego, co piękne i ekstatyczne. Według filozofii tantrycznej jedynie otwierając się po kolei na wszelkie aspekty człowieczeństwa, możemy osiągnąć wyższy stan świadomości oraz poczucie pełni. Poznając siebie i przezwyciężając własne ograniczenia, wyobrażenia oraz lęki, możemy zacząć przeżywać prawdziwą miłość. Bowiem istotą tantrycznego seksu jest doświadczanie połączenia w miłości. Jednak nie chodzi tutaj o miłość, która łączy się z posiadaniem bądź uzależnieniem od partnera. Miłość tantryczna prowadzi ku wyzwoleniu i otwarciu serca, najpierw na siebie, potem na innych i wszystko, co nas otacza.

Zmysłowa obecność tu i teraz

W tantrycznym seksie niezwykle ważna jest obecność i bezustanna świadomość tego, co się dzieje. Poddajemy się miłości, która nas prowadzi. Nie jest to droga, którą można z góry zaplanować. Kochanie się jest jak rzeka – czasem spokojna, a czasami rwąca – której nurt zmienia się w zależności od tego, co się pojawia. Towarzyszy mu uważność, otwartość na spowolnienie, a nawet zatrzymanie.

Najważniejszy nie jest cel, lecz podróż. Nie biegniemy do z góry wyznaczonego celu, lecz rozkoszujemy się drogą i tym, co się na niej pojawia – w zadziwieniu, uważności, pełnej obecności podążamy tam, gdzie niesie nas strumień połączonych energii.

Często boimy się energii seksualnej ze względu na jej nieokiełznany, dziki, zwierzęcy charakter, który wymyka się kontroli. Ale jeśli jesteśmy w stanie ją objąć i skorzystać z mocy, która w niej tkwi, możemy zacząć podnosić tę energię w górę, do wyższych poziomów. Takich narzędzi dostarcza nam tantra. W tantrycznym seksie wykorzystuje się rytuały. W ten sposób nadajemy seksowi wyjątkowy, mistyczny charakter.

Chodzi tutaj o skupienie na sobie i swoich odczuciach, ale też jednoczesną obecność w połączeniu oraz koncentrację na drugiej osobie i wspólne podążanie ku spełnieniu, które nie jest rozumiane jako dojście do orgazmu i rozładowanie narastającego w ciele napięcia, lecz radość ze wspólnej wędrówki i dzielenia się energią. Seks to podróż niezwykle ciekawa i pełna niespodzianek – po drodze odwiedzamy wyjątkowe szczyty i zanurzamy się w fascynujących dolinach, wciąż obecni tu i teraz, w duchu i ciele, w połączeniu i osobności, w niezwykłym tańcu miłości.

Artykuł ukazał się w magazynie Yoga & Ayurveda nr 3(10)/2015

0 komentarzy 3250 Odsłon
Znaczniki :
Bożena Pierga

poetka, autorka książek dla dzieci i dorosłych, tłumaczka i redaktorka – pasjonatka słów. Mama dwóch nastoletnich kobiet: Lenki i Ani. Fascynuje ją rozwój osobisty i podążanie ścieżką serca. Kocha słowa, ponieważ za pośrednictwem języka ucieleśnia się doświadczenie, widzialnym staje się to, co wypuszcza pędy w krainie wyobraźni, doznań, emocji i umysłu. Pragnie wspierać innych w odnajdowaniu i celebrowaniu ich własnych, niepowtarzalnych źródeł kreacji. Od kilku lat jej wielką pasją i radością jest ceramika. Jako tłumaczka, redaktorka i korektorka w Wydawnictwie Świadome Życie pomaga przychodzić na świat książkom, będącym inspiracją dla naszego nieograniczonego potencjału.

Artykuły powiązane

 • Tantra - droga do intymności

  Wywiad Aleksandry Nowakowskiej, dziennikarki i redaktorki zajmującej się tematyką psychologiczną i rozwojową, współpracującej z miesięcznikiem "Sens”, z Wojciechem Piergą, psychoterapeutą, który wiele lat asystował na zaawansowanych warsztatach tantry (przeprowadzony 2 lutego 2011 r.).

 • Przekonania o rozmowach o seksualności

  Seks się uprawia, to lepsze niż gadanie o nim. Takie rozmowy są erotomańskie. To jest za intymne. Można rozmawiać, ale tylko z partnerem. Ty też w to wierzysz?

 • Rozmawiamy o seksualności, czyli jak na warsztatach przełamujemy tabu

  Nikt nie powie: „co ty pleciesz, głupia jesteś” ani „tobie to tylko jedno w głowie, wstydź się”. 

  Rozmawiamy. I dla niektórych Uczestniczek to pierwsza w życiu okazja na porozmawianie w taki sposób – bez ogródek, bez owijania w bawełnę, ale też bez oceniania, dawania rad, życzliwie i szczerze. Czy można? Można. O wszystkim – od pierwszej miesiączki do ostatniego kochanka.

 • Zadbajmy o swoje potrzeby

  Bywa, że czujemy niedosyt związany z seksualną błogością lub ekstazą. Oglądamy film ze scenami erotycznymi lub czytamy opisy ekstatycznych doznań łóżkowych i zadajemy sobie pytanie: czy to nie wyłącznie fikcja? A potem słyszymy czyjąś zapierającą dech w piersiach historię i tym razem trudniej nam to zignorować. Może to jednak możliwe i dostępne dla mnie?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Top