Złość i emocje

 

Zapisz się na newsletter i otrzymuj regularnie ciekawe artykuły, nagrania, informacje o nowościach, zapowiedziach i promocjach!

Szanujemy Twoją prywatność! 
Po zapisaniu się na newsletter, sprawdź skrzynkę odbiorczą/SPAM 
w celu potwierdzenia adresu email!

Złość i emocje

20 lipiec 2015
Autor 

W naszej zachodniej kulturze, podczas wychowywania dzieci, w szkole, w pracy, kładzie się duży nacisk na to, aby zachowywać się "grzecznie i układnie". Od najmłodszych lat otrzymujemy dużo komunikatów, że wpadanie w złość jest niemile widziane i jest czymś nie odpowiednim. W dużej mierze, takie zachowanie powoduje odcięcie od możliwości przeżywania złości, co samo w sobie jest emocjonalną "kastracją".

 

Również panuje przekonanie, że kłótnie i wyrażanie złości dobrze wpływają na życie seksualne. Wie o tym z pewnością ten, kto doświadczył gorącego i pełnego namiętności seksu po burzliwej sprzeczce z ukochanym/ukochaną.

 
 

 Jednak podczas takich sytuacji może dojść do dużych zranień, gdyż wypowiadane słowa lub dokonane czyny mają ogromny ładunek emocjonalny i pozostają nie tylko w naszych umysłach, ale również w pamięci komórkowej ciała, na długi czas po zaistniałej sytuacji. Sam akt seksualny w chwili ogromnego napięcia i zdenerwowania jest chwilowym odreagowaniem i nie zmienia faktu, że emocje powrócą.

Jak w takim razie, radzić sobie z naszymi emocjami w dobie sprzecznych informacji, oraz życia w ciągłym stresie? W jaki sposób wyrażać nasze emocje, aby się nie ranić i nie tłumić ich w sobie? Złość ma w sobie wiele wartości - moc i siłę, pasję i energię, więc warto mieć z tym aspektem połączenie i nauczyć się go wyrażać w sposób świadomy. W innym przypadku może się okazać bardzo ciężką emocją, która wyprowadzi nas z równowagi energetycznej i zaburzy nasz system nerwowy, co niepozostanie bez wpływu na nasz życie. Emocje nie powstają znikąd – zazwyczaj coś je wyzwala i w większości przypadków reagujemy automatycznie. Dobrym sposobem jest przyjrzeć się sobie, kiedy, w jakich sytuacjach i co nas złości, warto zauważyć i zrozumieć, jaki jest mechanizm ich powstawania. Kiedy to sobie uświadomimy, możemy zauważyć „ korzenie” - przyczynę oraz miejsce, z którego one kiełkują. Wtedy też, będziemy mogli w świadomy sposób zastosować techniki, które pomogą nam w trudnych sytuacjach.

Istnieje szereg porad i metod jak się kłócić, aby się nie ranić, kiedy już do tego dojdzie - sposoby komunikacji i wyrażania się to z pewnością ważny temat. W sytuacjach podbramkowych i pełnych napięcia można zastosować różne ćwiczenia, które pozwolą nam uwolnić się od nadchodzącej fali negatywnych emocji i pozwolą nie zranić bliskiej nam osoby. Uderzanie w poduszkę, darcie i gniecenie papieru, kopanie w worek treningowy i każdy inny sposób bezpiecznego wyładowania się będzie bardzo pomocny i spowoduje, że po rozładowaniu emocji będziemy mogli podejść do trudnej sytuacji ze spokojem i dystansem. W skrajnych przypadkach można zastosować włoski typ wyrażania emocji - tłuczenie szklanek i talerzy...

Jakby nie patrzeć, należy z dużą wdzięcznością witać sytuacje, które wywołują złość i inne emocje. Są one doskonałymi nauczycielami, które mogą nam wskazać drogę do miejsc w nas samych, w których kryje się bezcenny skarb – ogromna moc, którą zamiast marnować na destrukcyjne działania i zachowania, możemy wykorzystać na rozwój naszego twórczego potencjału i nieograniczonych możliwości.

A na koniec przedstawiamy ćwiczenie do samodzielnego stosowania „Stań się emocją” autorstwa Sarity z książki Święta Seksualność – Radość Tantry”.

To proste ćwiczenie ma wielką wyzwalającą moc zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wykonuj je w samotności, aby pozwolić sobie na pełną swobodę ekspresji. Poprzez pobudzenie przepływu emocji ćwiczenie pomoże ci pełniej wyrazić to, kim jesteś i poczuć się bardziej zbalansowanym. Pozwalanie sobie przez określony czas na całkowite stawanie się swoimi emocjami umożliwia docieranie do głębszych pokładów wewnętrznego spokoju.

- Pierwsza faza: (30 minut) stań się twoim obecnym nastrojem lub emocją. Strój różnorodne miny. Pozwól swojemu ciału przybierać różne postawy, odzwierciedlające twoje samopoczucie. Zanurz się w tym całkowicie. Możesz np. ucieleśnić wściekłość, walić w poduszkę albo skakać w górę i w dół, przewracać oczami, robić grymasy i wydawać dźwięki. Albo możesz np. stać się smutkiem, płakać, zwijać się w kłębek, być nieszczęśliwy. Stań się śmiechem, pozwól, aby śmiech wstrząsał twoim brzuchem, turlaj się po podłodze z nogami w powietrzu i tak dalej. Nie musisz wymyślać żadnych nastrojów, po prostu daj upust temu, co się pojawia, uwalniaj i intensyfikuj to, co czujesz oraz odreagowuj to, co w tobie jest, chwila po chwili przez 30 minut. Przez ten czas twoje nastroje i emocje mogą się wielokrotnie zmieniać, ale nie muszą.

- Druga faza: (30 minut) usiądź z prostymi plecami albo połóż się z zamkniętymi oczami w ciszy. Stań się świadkiem dla swojego ciała, umysłu i emocji, bezstronnym obserwatorem sztuki życia.

0 komentarzy 1535 Odsłon
Znaczniki :
Katarzyna Toffel-Kuźniar

Od ponad 16 lat towarzyszę innym, aby mogli żyć w zdrowiu, z poczuciem optymalnego spełnienia. W swojej pracy przyglądam się wrodzonym oraz nabytym wzorcom ludzkiego myślenia i zachowania. Obserwuję czynniki, które determinują nasze życie, wpływają na jego jakość, nasz stan zdrowia oraz podejmowane przez nas decyzje i dokonywane wybory, choć często nie jesteśmy świadomi ich istnienia.

W celu uzyskania najlepszych efektów używam różnych sposobów i rozmaitych narzędzi. Wykorzystuję wiedzę i nabyte umiejętności, między innymi z obszaru psychologii, pracy z ciałem i emocjami oraz pracy z traumami. W zależności od indywidualnych potrzeb moich klientów, aby pomóc w zmianie ograniczających uwarunkowań, wzorców i przekonań na poziomie umysłu i pamięci komórkowej ciała, korzystam z wiedzy z zakresu Cichych Ustawień Systemowych, psychobiologii, różnorodnych form masażu, terapii czaszkowo-krzyżowej, pracy z odciskami życia oraz pracy z seksualnością.

Ponadto jestem założycielką Wydawnictwa Świadome Życie (www.swiadomezycie.eu), które pragnie wspierać czytelników w poszerzaniu świadomości i za cel stawia sobie wydawanie książek wnoszących jak najwięcej pozytywnych zmian, inspirujących, służących radą, dających praktyczne narzędzia oraz wskazówki do odkrywania pełnego potencjału każdego z nas.

Prywatnie jestem szczęśliwą i spełnioną mamą oraz żoną.

Więcej na stronie: www.katarzynatoffel.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Top