Dramat w łonie matki - recenzja

- Kategorie : Recenzje

„Jestem bardzo poruszona. Ktoś opisał moją drogę życia tak trafnie, jakby autorzy znali mnie osobiście. Mnie ta książka bardzo pomogła.”

Tanja Keller, Wien

„Każdy akapit jest pełen interesujących i ważnych informacji, moje duże uznanie dla tego dużegowkładu.”

David Chamberlain, autor:„Woran Babys sich erinnern”

30 lat nieudanych relacji z mężczyznami. Szukanie tego, który będzie moim lustrzanym odbiciem. Potrzeba zlania się w jedno z drugą osobą, bycia razem wszędzie i we wszystkim, na zawsze. Cierpienie, brak zrozumienia i samotność w związkach. Wreszcie rozstania. I oto za sprawą ustawień systemowych wszystko się wyjaśnia i pojawia się szansa na zmianę Trauma związana z utratą brata bliźniaka w łonie matki zostaje rozpoznana i uleczona. Odzyskuję spokój, harmonię, pewność siebie. Układam sobie niezwykle udaną relację z mężczyzną. Po raz pierwszy w życiu. Jestem szczęśliwa, spokojna, radosna, optymistycznie patrzę w przyszłość. Ta książka opowiada wiele podobnych, choć oczywiście bardzo różnych historii. Z pewnością wiele osób może naprowadzić na trop, jak rozwiązać problemy, które dotąd wydawały się nie do rozwiązania. Polecam bardzo.

Zofia Lorens-Litka

Temat utraconego bliźniaka jest nowym obszarem i mało jeszcze rozpoznawalnym wśród osób zajmujących się szeroko rozumianym pomaganiem. Książka „Dramat w łonie matki. Utracony bliźniak” Alfreda R. i Bettiny Austermann pozwala popatrzeć na to zagadnienie z perspektywy doświadczeń Autorów, pracujących z osobami które zgłaszają się do nich na konsultacje i warsztaty ustawień systemowych, szukając pomocy oraz wyjaśnienia tego co dzieje się obecnie w ich życiu. Popatrzenie na to zjawisko z perspektywy pamięci pierwotnej z okresu prenatalnego tłumaczy wiele przyczyn obecnych tu i teraz w życiu tych osób. Państwo Austermann odnoszą się do różnych form pamięci, w tym „pamięci pola”. Bliźniacze zarodki są blisko ze sobą połączone. To, co dzieje się z jednym na poziomie komórkowym i biochemicznym ma wpływ na drugiego. Pamięć po utraconym bliźniaku jest często źródłem: poczucia winy, problemów zdrowotnych czy też ciągle powtarzających się nieudanych relacji partnerskich. Odczuwanie smutku, brak chęci do działania, izolowanie się od otoczenia, ciągłe poszukiwanie swojego miejsca w życiu, to niektóre z tych objawów. Traumatyczne doświadczenie jakim jest utrata rodzeństwa w łonie matki może być też przyczyną, że kobieta na nieświadomym poziomie nie będzie gotowa na poczęcie i utrzymanie zarodka. Popatrzenie w ten sposób na to zagadnienie, pozwala zrozumieć, że istnieją wspomnienia i kanały percepcji, które są niezależne od rozwoju naszego mózgu. Postrzeganie i zapamiętywanie, odbywa się na różnych poziomach, o czym między innymi dowiemy się z przytoczonych badań naukowych w tej książce. Zachęcam do fascynującej lektury, która pozwala na wiele odczuć i refleksji oraz wzbogaca naszą wiedzę w tym zakresie. Polecam i dziękuję Wydawnictwu za tak trafiony wybór.

Apolonia Rdzanek
Psycholog
www.apoloniardzanek.pl

„W tym samym czasie lub w odstępie paru dni, może dojść do zapłodnienia kilku komórek, dzięki uwolnieniu do jajowodu większej ich ilości. Także z jednej komórki jajowej, w trakcie przemieszczania się przez jajowód, mogą powstać przyszłe bliźnięta jednojajowe lub wieloraczki. Wiele z nich, nigdy niedostrzeżonych w badaniu ultrasonograficznym, wkrótce potem umiera.”

Recenzja "Institute for the Study of Peak States" - czytaj dalej TUTAJ

Udostępnij