Uwolnić się od lęku

- Kategorie : Artykuły

Lęk to jeden z największych wrogów człowieka. Zatruwa ciało i umysł, powoduje choroby, zniekształca obraz rzeczywistości i relacji, blokuje energię życiową, witalną, twórczą. Odcina istotę ludzką od jej potencjału i mocy. Za pomocą lęku można manipulować całymi grupami ludzi (co jest od wieków stosowane w dominującym jeszcze systemie). Lęk paraliżuje, uniemożliwia działanie, dusi, ogranicza, czasami prowadzi do paniki – jednego z najtrudniejszych ludzkich doświadczeń. Na szczęście nie jest on naturalnym stanem człowieka i można się od niego uwolnić.

Żeby to zrobić, warto zrozumieć mechanizm powstawania lęku. Jak większość toksycznych programów czy traum, zaczyna się jeszcze w dzieciństwie a nawet życiu płodowym – rodzice mogą zatruć dziecko własnym lękiem, tocząc go jak toksynę do jego nieświadomości. Mogą również stwarzać przemocowe otoczenie, w którym poczucie bezpieczeństwa jest silnie zaburzone, przez co stan zagrożenia i związane z nimi odczucia odciskają swoje głębokie piętno w wewnętrznym świecie dziecka. Później wystarczy tzw. „trigger”, czyli słowo, gest, sytuacja, dźwięk, przypominające człowiekowi o traumatycznych emocjach z przeszłości, żeby ciało zaczęło reagować kołataniem serca, poczuciem odrealnienia, silnym stresem, drżeniem, drętwieniem, dusznościami. Zdarzenie, które odcisnęło na nas piętno lęku mogło wydarzyć się też w późniejszym okresie życia. Ta toksyczna emocja jest również pompowana do naszej nieświadomości poprzez religie (bojaźń przed sądem ostatecznym, karą boską itp.), media (strach przed chorobą, wypadkiem, tragedią) czy system edukacji, który wykreowano w taki sposób, aby bać się zarówno autorytetu nauczyciela jak i wszelkich sprawdzianów i egzaminów.

Uwolnienie od lęku to krok milowy na ścieżce uzdrowienia. Zadajmy sobie proste pytanie – jak wyglądałaby nasza rzeczywistość, gdybyśmy nie odczuwali strachu? Gdybyśmy w każdej sytuacji, w każdym doświadczeniu czuli się stuprocentowo bezpieczni? To jest możliwe! Życie bez cierpienia wymaga pracy, ale jest tego warte. Jak w wielu innych przypadkach, należy zacząć od podstaw, czyli przepracowania lęku wewnętrznego dziecka. O tym, jak to robić, jak można radzić sobie z traumą lęku zarówno na poziomie osobistym jak i rodowym, przeczytasz w książce „Skąd pochodzi mój ból? Sposoby jego uzdrawiania” autorstwa Laury Rincórn Gallardo.

Produkty powiązane

Udostępnij