Dramat w łonie matki. Utracony bliźniak

Dramat w łonie matki. Utracony bliźniak

27 marzec 2019

Do dziś mało wiadomo o tym, jak ważny jest czas spędzony w brzuchu matki dla dalszego życia człowieka.  Co dziesiąta osoba na początku ciąży nie jest tam sama. Jeśli w łonie matki są bliźnięta i jedno z nich umiera, drugie przeżywa silny szok, którego później nie jest świadome.

W duszy pozostaje dziura. Dręcząca tęsknota, samotność i niezrozumiałe poczucie winy mogą być skutkami tej wczesnej straty. Ten, który przeżył, będzie szukał swojego bliźniaka wszędzie. Wielu sławnych muzyków oraz twórców filmów takich jak „Nell” lub „Wielki Błękit” czerpie z poszukiwania tej utraconej jedności. 

Być może na początku ciąży nie byłeś sam w brzuchu swojej matki. Czujesz obecność swojego brata lub siostry. Słyszysz bicie jego lub jej serca, poruszasz się i bawisz z nim albo z nią w oceanach wód płodowych. Któregoś dnia ten drugi przestaje rosnąć. Jego serce staje się coraz słabsze i umiera. Wtedy zostajesz sam. Po narodzinach pył zapomnienia pokrywa to, czego doświadczyłeś do tej pory. Czy wszystko to, co wtedy przeżyłeś, zniknęło bez śladu i zostało rozwiązane?

------------------------------------

 „Jestem bardzo poruszona. Ktoś opisał moją drogę życia tak trafnie, jakby autorzy znali mnie osobiście. Mnie ta książka bardzo pomogła.”

(Tanja Keller, Wien) 

„Każdy akapit jest pełen interesujących i ważnych informacji, moje duże uznanie dla tego dużegowkładu.”

(David Chamberlain, autor:Woran Babys sich erinnern”)

30 lat nieudanych relacji z mężczyznami. Szukanie tego, który będzie moim lustrzanym odbiciem. Potrzeba zlania się w jedno z drugą osobą, bycia razem wszędzie i we wszystkim, na zawsze. Cierpienie, brak zrozumienia i samotność w związkach. Wreszcie rozstania. I oto za sprawą ustawień systemowych wszystko się wyjaśnia i pojawia się szansa na zmianę Trauma związana z utratą brata bliźniaka w łonie matki zostaje rozpoznana i uleczona. Odzyskuję spokój, harmonię, pewność siebie. Układam sobie niezwykle udaną relację z mężczyzną. Po raz pierwszy w życiu. Jestem szczęśliwa, spokojna, radosna, optymistycznie patrzę w przyszłość. Ta książka opowiada wiele podobnych, choć oczywiście bardzo różnych historii. Z pewnością wiele osób może naprowadzić na trop, jak rozwiązać problemy, które dotąd wydawały się nie do rozwiązania. Polecam bardzo.

Zofia Lorens-Litka

Temat utraconego bliźniaka jest nowym obszarem i mało jeszcze rozpoznawalnym wśród osób zajmujących się szeroko rozumianym pomaganiem. Książka „Dramat w łonie matki. Utracony bliźniak” Alfreda R. i Bettiny Austermann pozwala popatrzeć na to zagadnienie z perspektywy doświadczeń Autorów, pracujących z osobami które zgłaszają się do nich na konsultacje i warsztaty ustawień systemowych, szukając pomocy oraz wyjaśnienia tego co dzieje się obecnie w ich życiu. Popatrzenie na to zjawisko z perspektywy pamięci pierwotnej z okresu prenatalnego tłumaczy wiele przyczyn obecnych tu i teraz w życiu tych osób. Państwo Austermann odnoszą się do różnych form pamięci, w tym „pamięci pola”. Bliźniacze zarodki są blisko ze sobą połączone. To, co dzieje się z jednym na poziomie komórkowym i biochemicznym ma wpływ na drugiego. Pamięć po utraconym bliźniaku jest często źródłem: poczucia winy, problemów zdrowotnych czy też ciągle powtarzających się nieudanych relacji partnerskich. Odczuwanie smutku, brak chęci do działania, izolowanie się od otoczenia, ciągłe poszukiwanie swojego miejsca w życiu, to niektóre z tych objawów. Traumatyczne doświadczenie jakim jest utrata rodzeństwa w łonie matki może być też przyczyną, że kobieta na nieświadomym poziomie nie będzie gotowa na poczęcie i utrzymanie zarodka. Popatrzenie w ten sposób na to zagadnienie, pozwala zrozumieć, że istnieją wspomnienia i kanały percepcji, które są niezależne od rozwoju naszego mózgu. Postrzeganie i zapamiętywanie, odbywa się na różnych poziomach, o czym między innymi dowiemy się z przytoczonych badań naukowych w tej książce. Zachęcam do fascynującej lektury, która pozwala na wiele odczuć i refleksji oraz wzbogaca naszą wiedzę w tym zakresie. Polecam i dziękuję Wydawnictwu za tak trafiony wybór.

Apolonia Rdzanek, psycholog
www.apoloniardzanek.pl

„W tym samym czasie lub w odstępie paru dni, może dojść do zapłodnienia kilku komórek, dzięki uwolnieniu do jajowodu większej ich ilości. Także z jednej komórki jajowej, w trakcie przemieszczania się przez jajowód, mogą powstać przyszłe bliźnięta jednojajowe lub wieloraczki. Wiele z nich, nigdy niedostrzeżonych w badaniu ultrasonograficznym, wkrótce potem umiera.”

Recencja "Institute for the Study of Peak States" - czytaj dalej TUTAJ


Dyplomowany psycholog Alfred R. Austermann i pedagog społeczny Bettina Austermann towarzyszą od wielu lat w swoim INSTITUT FÜR SYSTEMAUFSTELLUNGEN UND TRAUMATHERAPIE (tłum. Instytut Ustawień Systemowych i Terapii Traumy) dorosłym, młodzieży i dzieciom. Przytaczając niezbite fakty oraz poruszające opisy przypadków, przedstawiają w empatyczny sposób możliwe konsekwencje utraty bliźniaka w prenatalnym okresie życia oraz wskazują drogi do duchowego uzdrowienia tego przeżycia. 


Dramat w łonie matki. Utracony bliźniak

Dramat w łonie matki. Utracony bliźniak

Do dziś mało wiadomo o tym, jak ważny jest czas spędzony w brzuchu matki dla dalszego życia człowieka. Co dziesiąta osoba na początku ciąży nie jest tam sama. Jeśli w łonie matki są bliźnięta i jedno z nich umiera, drugie przeżywa silny szok, którego później nie jest świadome.

Fragment książki

adobe acrobat icon

Artykuły powiązane

 • Inteligencja trawienna dla dzieci

  Jesteśmy tym, co jemy i dlatego naszym zadaniem jako rodziców jest nauczyć dzieci wszystkiego, co dotyczy prawidłowego żywienia. To odpowiedzialność, której nie powinniśmy unikać, jeżeli zależy nam, aby nasze dzieci zdrowo rosły.

 • Osobliwości dnia codziennego

  Zaklęte w seriach powtórzeń i rymów słowa sprawiają, że nieuchwytne myśli i emocje dostępują ucieleśnienia. Codzienność zmienia się w misterium, a misterium nabiera znamion zwyczajności. Życie jawi się jako osobliwa podróż do wewnętrznego świata, w którym światło spotyka się z mrokiem. Z chaotycznego tańca przeciwności wyłania się sens.

 • Mama Bamba

  Poród przepełniony jest bogactwem i magią. Ale ponieważ obawiamy się bólu i mocy, które są z nim związane, odwracamy się od obfitości, którą nam oferuje. Zamiast tego decydujemy się na sterylność i poprzez zabiegi medyczne odzieramy ten proces z odczuć. Tymczasem poród jest szczytowym doświadczeniem, które może być dla nas transformujące, a świadome, pełne uważności narodziny stają się dla naszych dzieci pierwszym życiowym doświadczeniem, w ramach którego dowiadują się, że nie muszą się lękać – że życie w całej swej intensywności jest czymś, w co warto wejść, godnym śmiechu, płaczu i umiłowania.

 • Uwolnij swój głos

  Nie od dziś wiadomo, że dźwięk, wibracja i muzyka korzystnie wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Autorka książki połączyła pradawne mądrości ze współczesnymi praktykami i stworzyła program Jogi Głosu dla każdego. Wykorzystując różnego rodzaju ćwiczenia oraz praktyki wzbogacone przez pliki dźwiękowe (do pobrania), starannie i z wielką uważnością prowadzi czytelnika po ścieżce samopoznania.

 • Inteligencja trawienna

  Jeden z najpopularniejszych w Hiszpanii tytułów dotyczących zdrowego stylu życia po raz pierwszy ukazuje się po polsku. Inteligencja trawienna opowiada w fascynujący sposób o układzie trawiennym jako o centrum drugiego mózgu naszego ciała. Zdaniem autorki, doktor Iriny Matveikovej, myślimy i przeżywamy różne emocje właśnie poprzez nasze brzuchy.

Top