Osobliwości dnia codziennego

Osobliwości dnia codziennego

30 maj 2017

Zaklęte w seriach powtórzeń i rymów słowa sprawiają, że nieuchwytne myśli i emocje dostępują ucieleśnienia. Codzienność zmienia się w misterium, a misterium nabiera znamion zwyczajności. Życie jawi się jako osobliwa podróż do wewnętrznego świata, w którym światło spotyka się z mrokiem. Z chaotycznego tańca przeciwności wyłania się sens.

Mądre, refleksyjne wiersze. Inspirują do zatrzymania się „tu i teraz”, gdy „pędzimy na oślep, mijając się z życiem o chwilę”. Bożena otwiera się przed nami, ukazując swoją miłość do kobiet i nieokiełznaną pasję życia.

Alicja Bednarska i Elżbieta Smoleńska, Wydawnictwo Yemaya
sięgamy do korzeni kobiecości

 ----------------------

„[...] Sensem nadziewam. W słowa odziewam”. Moc słów to oręż Bożeny, która potrafi się z nim obchodzić wrażliwie, acz niebywale celnie. Jej twórczość ma sprawczość, co stosuję sam na sobie, ale i – dzięki uprzejmości Poetki – nierzadko w moich mowach. Mocny i osobisty rezonans Bożeny oraz jej wierszy z publicznością w ramach naszych wieczorów z Mentoring Theater miał za każdym razem charakter przeżycia ważnego misterium: wpływu słowa mówionego na nasze emocje... a więc: „[...] Czego się trzymać na tym świecie? Może niczego. Puścić trzeba”. Polecam się puścić – w imieniu całej naszej Wspólnoty.

Robert Krool, prezes zarządu Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców,
współtwórca kategorii Mentoring Theater w Polsce

-----------------------

To poezja, która pozwala się zatrzymać. Kiedy zagłębiam się w proponowaną grę słów, staję przed tym, co we mnie wybrzmiewa – tu i teraz. Czytam te wiersze, łączę się z własnymi emocjami oraz konfrontuję z uczuciami, aby pozwolić odejść temu, co mi już nie służy i otworzyć się na wszystko, co nowe i twórcze.

Katarzyna Toffel-Kuźniar, Wydawnictwo Świadome Życie

------------------

„Osobliwości dnia codziennego” – co się pod tym kryje? Słowa, tysiące słów powiązanych z dużym smakiem w wersy, strofy, wiersze. Każdy utwór jest inny, wyjątkowy, niepowtarzalny. Przy niektórych widnieje malunek, dynamiczny w swej nieruchomości, dyskretnie podkreślający zawartość tomiku.  Z poezją Bożeny Piergi spotykam się od lat kilku. Za każdym razem, gdy sięgam po któryś z jej wierszy, odnoszę wrażenie, że Ona i Słowa to tandem doskonały, miłość wzajemna.

„Osobliwości” to zbiór wieloraki, wewnętrznie bogaty jak jego autorka. W niektórych wierszach stykam się z Bożeną dojrzałą, pełną głębokiej refleksji, w innych gorącą i kipiąca temperamentem. W kilku natknęłam się na Bożenę frywolną. Jest też Bożena podróżująca i jest Bożena wolna, kochającą, która „nic już nie musi”.

„Osobliwości” są wędrówką po amplitudzie uczuć, doświadczeń, doznań, przemyśleń. Wiersze drgają energią bez względu na to, jaką tematykę poruszają. Słowa znaczą dokładnie to, co mają znaczyć i trafiają do szerokiego grona czytelników, zarówno tych, którzy na chwilę zatrzymali się w „nicniemyśleniu", jak tych, którym „smutek wyrzeźbił duszę”. Jest też coś dla kobiet „nieskończonych” i dla wszystkich tych, którzy poruszają się w „ekstatycznym tańcu zapomnienia”. Są „Pocałunki”, „Usta” oraz romantyczny „Zapach magnolii”. Jest wszystko!

To wiersze do porannej kawy, wieczornych spotkań ze sobą, rozmów filuternych i bardziej poważnych, na każdą porę dnia i nocy. Cytując słowa artystki, którymi obdarzyła jeden z  podtytułów tomiku, to poezja na „Różnych piętrach egzystencji”. Zachwycam się, dziękuję, gorąco polecam.

Małgorzata Kałuzińska, aktorka

 

Osobliwości dnia codziennego

fotka zbiorekBożena Pierga – poetka, pisarka, autorka tekstów dla dzieci i dorosłych, tłumaczka oraz redaktorka. Jest pasjonatką słów, lubi być nazywana akuszerką książek. Dotychczasowe publikacje to m.in. „Płaszcz włóczykija”, „Kobiecość ucieleśniona”, „Dobre wychowanie wierszem”, „Scenariusze uroczystości szkolnych”.

 


 adobe acrobat icon 

Artykuły powiązane

 • Dramat w łonie matki. Utracony bliźniak

  Do dziś mało wiadomo o tym, jak ważny jest czas spędzony w brzuchu matki dla dalszego życia człowieka.  Co dziesiąta osoba na początku ciąży nie jest tam sama. Jeśli w łonie matki są bliźnięta i jedno z nich umiera, drugie przeżywa silny szok, którego później nie jest świadome.

 • Inteligencja trawienna dla dzieci

  Jesteśmy tym, co jemy i dlatego naszym zadaniem jako rodziców jest nauczyć dzieci wszystkiego, co dotyczy prawidłowego żywienia. To odpowiedzialność, której nie powinniśmy unikać, jeżeli zależy nam, aby nasze dzieci zdrowo rosły.

 • Mama Bamba

  Poród przepełniony jest bogactwem i magią. Ale ponieważ obawiamy się bólu i mocy, które są z nim związane, odwracamy się od obfitości, którą nam oferuje. Zamiast tego decydujemy się na sterylność i poprzez zabiegi medyczne odzieramy ten proces z odczuć. Tymczasem poród jest szczytowym doświadczeniem, które może być dla nas transformujące, a świadome, pełne uważności narodziny stają się dla naszych dzieci pierwszym życiowym doświadczeniem, w ramach którego dowiadują się, że nie muszą się lękać – że życie w całej swej intensywności jest czymś, w co warto wejść, godnym śmiechu, płaczu i umiłowania.

 • Uwolnij swój głos

  Nie od dziś wiadomo, że dźwięk, wibracja i muzyka korzystnie wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Autorka książki połączyła pradawne mądrości ze współczesnymi praktykami i stworzyła program Jogi Głosu dla każdego. Wykorzystując różnego rodzaju ćwiczenia oraz praktyki wzbogacone przez pliki dźwiękowe (do pobrania), starannie i z wielką uważnością prowadzi czytelnika po ścieżce samopoznania.

 • Inteligencja trawienna

  Jeden z najpopularniejszych w Hiszpanii tytułów dotyczących zdrowego stylu życia po raz pierwszy ukazuje się po polsku. Inteligencja trawienna opowiada w fascynujący sposób o układzie trawiennym jako o centrum drugiego mózgu naszego ciała. Zdaniem autorki, doktor Iriny Matveikovej, myślimy i przeżywamy różne emocje właśnie poprzez nasze brzuchy.

Top